Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN
Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

TÜP MİDE / MİDE KÜÇÜLTME

Tüp Mide Ameliyatı
Nedir?

T

Tüp Mide Nedir?

Bu  ameliyatta  midenin büyük kenarı dikey olarak kesilip çıkartılarak 150-200 ml  arasındaki  hacime sahip bir mide tüpü oluşturulur. Bu uygulamada 2 mekanizma ile kilo kaybı olmaktadır;

1- Kısıtlayıcı Etki: Mide hacminin küçültülmesi ile mekanik bir kısıtlanma ve mide hareketlerinin azaltılmasına bağlı kilo kaybı

2- Endokrin Etki: Çıkartılan mide bölümünden yüksek oranda salgılanan ve açlık hormonu olarak tanımlanan GHRELiN hormon seviyesinde düşme sağlanarak tokluk hissi oluşumu gerçekleşmektedir. Ghrelin midenin fundus denilen üst parçasındaki hücrelerce salgılanan bir peptid proteindir. Beyindeki iştah artırıcı bölgenin kuvvetli bir uyaranıdır. Tüp Mide ameliyatında Ghrelin üretilen midenin fundus bölgesi çıkartıldığından iştah da azalmış olur ve kilo kaybına katkıda bulunur.

Bu uygulama mide hacmini kısıtlayıcı bir işlem olduğu için bağırsaktaki besin emiliminde bir problemle karşılaşılmaz. Ancak bazı vitaminlerin emilimi için mide parietal hücrelerinden salgılanan aside ve intrensek faktöre ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla hastaların ameliyat sonrasında demir ve B12 vitamini takviyesi almaları gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüm ameliyatlar için geçerli olan kanama, organ yaralanması, solunum problemleri,  emboli gibi çok düşük oranlarda komplikasyonlar burada da geçerlidir. Tüp mide ameliyatına özel komplikasyon ise midenin kesilip dikilen kısmından (zımba hattı) gerçekleşebilen kaçaklardır ve bazen ikinci bir müdahale gerektirebilir.

Tüp Mide Ameliyatının Kilo Kaybı Sonuçları?

Tüp mide uygulanan hastaların, 1-2 yıllık dönemde fazla kilolarının %55-75’ini kaybetmeleri mümkündür. Üç yılda kaybedilen fazla kiloların Gastrik Bypass ameliyatı sonrasında kaybedilen kilolara yakın olduğu gösteren çalışmalar mevcuttur.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Başarı Garanti midir? Tekrar Kilo Alınır mı?

Tüp Mide ameliyatından sonra mide tüpünün zamanla genişlemesi ve beslenme alışkanlıklarındaki değişim olması halinde yeniden kilo alımı görülebilir. Tüp mide ameliyatının esas etkisi kısıtlayıcı etkidir; yani gıda alımının azaltılması temeldir. Ancak sıvı ve yüksek kalorili gıdalarla beslenme durumunda etkisi azalabilir. Normalde fazla kilonun %55-75’nin ilk 1-2 yılda kaybedilmesi mümkündür. Ancak ikinci yıldan sonra beslenme alışkanlıklarının oturtulamaması durumunda belli oranda (%10-20) tekrar kilo alımı görülebilir.

BariatrikLab Tüp Mide Ameliyatı Prosedürü

Tüp Mide Ameliyatı kararı verilmiş tüm hastalarımızda detaylı bir ön inceleme (kan tetkikleri, endoskopi, solonum fonksiyon testi, anestezi vd) sonrasında Bariatrik Beslenme Uzm. larımız tarafından görülerek ameliyat öncesi eğitime alınırlar. Ameliyat sonrasında beslenme ve cerrahi takipleri düzenli olarak kendilerine bildirilerek yakın bir izlemde olmaları sağlanır. Ayrıca tüm hastalarımıza psikolojik destek ihtiyaç halinde merkezimizce sağlanır. İlk yıl 1,3,6,9 ve 12. aylarda, ikinci yıl 18,24. aylarda kontrol sağanırken, üçüncü yıldan sonra yıllık takipler ile tüm hastalarımıza desteğimiz devam etmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı
Hakkında Merak Edilenler

?

Tüp Mide / Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide ameliyatında midenin yaklaşık 2/3 lük kısmı dikey olarak kesilip, alınarak yaklaşık 100-150 cc lik tüp şeklinde mide hacmi elde edilir. Bu uygulama ile fazla gıda alımı engellendiğinden kilo kaybı söz konusudur. Ayrıca midenin çıkartılan kısmında yüksek oranda bulunan iştah hormonu olan GHRELİN seviyesinde azalma ile ameliyat sonrası tokluk hissi oluşmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Süreyle İşimden Uzak Kalacağım?

Tüp Mide ameliyatı laparoskopik/robotik olarak gerçekleştirilen bir ameliyattır. Ameliyat sonrası iyileşme çok hızlı olmaktadır. Taburcu olduktan sonra çoğu hastamız 5-7 gün içerisinde normal aktivasyonuna ve işe dönebilmektedir. Ameliyattan sonra kilo kaybının hemen başlamasıyla bir süreliğine enerjinizin azaldığını hissedebilirsiniz, çalışmalarınıza hafif tempoda başlayarak artırılmasını önermekteyiz. BariatrikLab ekibi sizi düzenli olarak kontrole çağırarak sürecinizi yakından takip ederek size destek olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Egzersiz Yapmaya Başlayabilirim?

Hemen! Hastanedeyken bile, kısa ve hafif yürüyüşler yapmanız iyileşme süreciniz için önemlidir. Burada kilit nokta yavaş yavaş başlamaktır. Vücudunuza ve hekiminize kulak verin. Egzersiz konusunda acele etmeyin, kendinizi yavaş yavaş geliştirin. Genellikle ilk ay tempolu yürüyüşler önerilmektedir. İlerleyen aylardaki egzersiz programı BariatrikLab ekibi tarafından sizlere özel olarak hazırlanarak verilecektir. Düzenli egzersiz kilo kaybınızı artıracak ilerleyen dönemlerde kaybettiğiniz kilonun korunmasına yardımcı olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı İle Ne Kadar Kilo Vermek Mümkün?

Tüp Mide ameliyatından sonra ilk 1-1.5 yıllık dönem içerisinde fazla kilonuzun %55-75'ini kaybetmenizi beklemekteyiz. Ancak uyumlu ve BariatrikLab programına bağlı kalan hastalarımızda bu oran %90'lara kadar çıkmaktadır. Tüp Mide ameliyatından sonra beslenme terapilerine düzenli gelen hastalarımızda başarı çok üst seviyelerde olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Geri Kilo Alımı Yaşar mıyım?

Hiç bir obezite ameliyatının sihirli bir değnek olmadığını, bunların kuvvetli bir araç olduğunu bilmemizde fayda var. Ameliyat sonrası en fazla kilo kaybı ilk 1 yıl içerisinde olmaktadır. Bu süre içerisinde hastalarımız ortalama olarak fazla kilolarının %65-75'ini kaybetmektedirler. 1.5 yıllık süreyi tamamladıktan sonra artık kilo kaybı beklemiyoruz. Tüm hastalarımıza 2. yıl ve sonrasında dikkatli olmalarının gerektiğini önemle belirtiyoruz. Çünkü bu süreden sonra mide hacmi bir miktar büyümekte ancak daha da önemlisi beslenme alışkanlıklarımızda eskiye benzer ufak değişiklikler olabileceğinden %5-20 oranında geri kilo alımı ile karşılaşılabileceğinin altını çiziyoruz. Uyumlu hastalarımızda bu oran çok az olmaktadır. Geri kilo alımını engellemenin en önemli yolu, ameliyat sonrası düzenli beslenme ve hekim kontrolüne gelmekten geçmektedir.

BariatrikLab Obezite Başarı Hikayeleri

Artık enerjimi güzel şeylere harcayabiliyorum, artık güzel hayaller kurabiliyorum

Zehra Işık,

Hayatım değişti, yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Kendime olan güvenim yerine geldi. Artık yeni biriyim.

Volkan Akyıldız,

Sakın başaramam demeyin , 'BAŞARACAKSINIZ' herkes gibi, bizler gibi.. yeterki kendinize 'İNANIN' !

Çiğdem Özcan,

Daha fazla sorunuz var ise.

      Siz sorun, uzmanlarımız yanıtlasın.
Tedavi Yöntemlerimiz ve Uzman Görüşlerimiz İçin Youtube Kanalımızı Ziyaret Edin.