Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN

Obezite Cerrahisi Sonrası Reaktif Hipoglisemi nasıl önlenir?

Obezite cerrahisi sonrası reaktif hipoglisemiyle karşılaşabilirsiniz! Bu durum yüksek miktarda şeker ve şeker gibi basit karbonhidrat içeren yemekler yenildikten sonra oluşur. Hipoglisemi düşük kan şekeri anlamına gelir. Reaktif hipoglisemi de yemek sonrasında kan şekeri düşmesidir.
Reaktif hipoglisemi belirtileri nelerdir?
Açlık hissi
Terleme
Titreme
Endişe
Baş dönmesi
Halsizlik
Uyku hali
Sersemlik
Yemekten sonra reaktif hipoglisemi yaşıyorsam ne yapmalıyım?
Düşük kan şekeri sağlığınız için iyi değildir ve bu durum sürekli devam ediyorsa kilo alma ihtimalinizi yükseltir. Kan şekerinizi düştükçe şekere eğiliminiz artar ve şekerli gıdalar tüketirsiniz. Bu durum ardından ani olarak kan şekerinin yükselmesine sonrasında düşmesine sebep olur. Her tüketilen şekerli besin sayesinde bu kısır döngü sürer ve kişi sonunda şekerli gıdalardan gelen enerji ile kilo almaya başlar.
Reaktif hipoglisemi olduğunuzu düşünüyorsanız, kan şekerinizi kontrol ediniz Beslenme programınızı uzman eşliğinde gözden geçiriniz.

Reaktif hipoglisemi nasıl önlenir?

Obezite cerrahisi için diyet önerilerine uymak reaktif hipoglisemiyi önlemeye yardımcı olur.Günde 3 sağlıklı ana öğün ve 2 sağlıklı ara öğün yapın.
Kendiniz çok aç bırakmayın. 2-3 saat aralıklarla beslenin. Her ana öğünde ve ara öğünde proteinli besinler tüketin. Öğün atlamayın. Alkolden uzak durun, alkol hipoglisemiyi arttırır. Kurabiye, kek, şeker, hazır meyve suları, tatlı içeceklerden kaçının. Obezite cerrahisi sonrasında diyet aşamasına uyumsağladığınızda diyetinize bunları eklemeyi deneyebilirsiniz! Öncelik Proteinlerde!
Proteinli besinler:
Peynir çeşitleri
Et, tavuk, balık
Mercimek gibi baklagiller
Yumurta
Yoğurt, süt, kefir, ayran
Basit karbonhidratlar yerine komplex karbonhidratları tercih
edin!
Kompleks karbonhidratlar:
Kepekli, yulaflı kraker
Kepekli veya tambuğdaylı ekmek
Kabuklu pirinç
Mercimek gibi baklagiller