Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN

Protein İçeriği Yüksek Fonksiyonel Gıdalar Obezite Cerrahisi Sonrası Tercih Edilmeli Mi?

Gıda endüstrisinin gelişmesiyle birlikte bazı fonksiyonel gıdalarda beslenmemizde yer almaya başladı. Marketlerde, reklamlarda yüksek proteinli sütleri, yoğurtları sık görmeye başladık. Peki bu gıdaların gerçekten protein değeri yüksek mi? Yoksa bir pazarlama stratejisi mi? ve en önemlisi obezite cerrahisi sonrası kullanımı uygun mu? Obezite cerrahisi hastalarımız için hazırladığım yazıda okuyabilirsiniz.

 

Obezite cerrahisi sonrası bu tarz ürünler kullanılmadan önce mutlaka besin etiketine dikkat edilmelidir çünkü yüksek karbonhidrat içeren içecekler gastrik bypass tarzı emilim kısıtlayıcı ameliyatlarda dumping sendromunu tetikleyebilmektedir. Ameliyat sonrası sıvı dönem haricinde, alınması gereken proteinin yüksek oranda sıvı gıdalarla alınması obezite cerrahisi hastalarında önerilmemektedir çünkü bu durum katı gıdalardan alınan protein oranını azaltmakta ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinde güçlüklere neden olmaktadır.

 

Protein İçeriği Yüksek Yoğurtlar


Pınar Protein Yoğurt                     Pınar Light Yoğurt                    Pınar Süzme Yoğurt

100 g için;                                        100 g için;                                        100 g için;

Enerji: 59 kcal                                 Enerji: 49,7 kcal                              Enerji: 74 kcal

Karbonhidrat: 3.5 g                       Karbonhidrat: 7.4 g                       Karbonhidrat: 3.5 g

Yağ: 1 g                                             Yağ: 0.15 g                                       Yağ: 2 g

Protein: 9 g                                      Protein: 4.7 g                                  Protein: 10.5 g

Tamamında (180 g)

Enerji: 106 kcal

Karbonhidrat: 6.3 g

Yağ: 1.8 g

Protein: 16.2 g

 

Pınar protein yoğurdun protein değerini arttırmak için ilave bir ürün eklenmemiştir. Aynı marka Pınar light yoğurttan protein yoğurdun protein değerinin yüksek olması süzme tekniğinden kaynaklıdır.

Aynı markanın süzme yoğurdu protein yoğurttan daha fazla protein içermektedir fakat süzme yoğurdun yağ oranı biraz daha fazla olduğundan kalorisi daha fazladır.

Pınar protein yoğurt laktozsuzdur yani bu ürüne laktaz enzimi eklenmiştir fakat yoğurt fermentasyon sırasında basit şekerlere parçalanmakta dolayısıyla zaten laktoz intolerasyonu durumu ortadan kalkmaktadır.

Sonuç olarak; Pınar protein yoğurt süzme yoğurda göre yağ oranı azaltılarak hazırlanmıştır.

Uzman görüşü; obezite cerrahisi sonrası yağ oranın süzme yoğurda göre az, protein oranın ise light yoğurda göre fazla olması sebebiyle tercih edilebilir fakat alternatifsiz protein kaynağı olarak düşünülmemelidir.

 

Protein İçeriği Yüksek Sütler

 


Pınar Protein Süt    Extra Light Süt          Bariatric Fusion              Barimelts

                                                                          Protein Tozu                    Protein Tozu

                                            (Pınar)                 (Barifit)

100 g için;                         100 g için;                         1 porsiyon için;                1 porsiyon için;               

Enerji: 49 kcal                  Enerji: 33.3 kcal               Enerji: 150 kcal                Enerji: 137 kcal

Karbonhidrat: 6.5 g        Karbonhidrat: 5 g            Karbonhidrat: 9 g            Karbonhidrat: 7 g

Protein: 5.15 g                 Protein: 3.1 g                   Protein: 27 g                    Protein: 26 g

Yağ: 0.3 g                          Yağ: 0.1 g                          Yağ: 2 g                              Yağ: 7 g

Lif: 0                                   Lif: 0                                   Lif: 5 g                                Lif: 3 g

Tamamı (500 ml);

Enerji: 246 kcal

Karbonhidrat: 32.5 g

Protein: 25.75 g

Yağ: 1.5  g

 

Pınar proteinli süt light sütle kıyaslandığında daha fazla protein içermektedir bu durum light süte protein ilavesiyle gerçekleşmiştir. Aynı zamanda ürün whey, kazein ve B1, B3, B6 ve B12 vitaminleri, L karnitin ve koenzim Q ile zenginleştirilmiştir.

Ürün laktozsuzdur yani laktaz enzimi eklenmiştir bu durumda karbonhidrat miktarını arttırmıştır. Laktoz, glikoz ve galaktoza parçalandığından ürünün tadı tatlı gelmektedir. Ektra şeker veya tatlandırıcı eklenmemiştir.

Ürünün tamamına bakıldığında 500 ml’de 26 g protein içermektedir bu haliyle light sütten fazla protein içermektedir fakat ürünün tamamı tüketildiğinde 32.5 g da karbonhidrat ve 246 kcal alınmaktadır.

Obezite cerrahisi hastalarına özel olan protein tozlarının ise 1 porsiyonu yaklaşık 137-150 kcal, 26-27 g protein, 7-9 g karbonhidrat, 2 g yağ, 3-5 g lif ve obezite cerrahisi hastalarına yönelik vitamin ve mineral içermektedir. Bu protein tozları 1 su bardağı (200ml) ekstra light sütle tercih edildiğinde ise yaklaşık 32- 33 g protein, 17-19 g karbonhidrat, 2 g yağ ve 205-218 kcal alınmaktadır.

Uzman görüşü; obezite cerrahisi sonrası ilk 6 ay karbonhidrat 90 g, ilk 1 yıl ve sonrasında ise 130 g ile sınırlandırılmalıdır. Bu bilgilerle, pınar protein süt içildiğinde ilk aylarda günlük alınması gereken karbonhidratın yaklaşık 3’de 1’i sadece bu ürünle tüketilmiş olmaktadır. Obezite cerrahisi sonrası özellikle ilk aylarda protein alımı yetersiz olduğu için pınar proteinli süte kıyasla düşük kalori ve düşük karbonhidrat içeriğiyle protein kaynağı olarak obezite cerrahisi hastalarına özel yapılmış (sporculara yönelik protein tozları değil) protein tozlarının tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Ameliyat sonrası kabızlık sık karşılaşılan bir gastrointestinal problem olduğu için bu protein tozlarının lif içermesi de kabızlığın önlenmesi açısından önem kazanmaktadır. Uzun dönem obezite cerrahisi hastalarında ise eğer pınar protein süt tercih edilmek istenirse miktara dikkat edilmeli, ürünün tamamını tüketmek yerine 1 su bardağı (200 ml) ile sınırlandırmak daha uygun olacaktır.

 

Obezite cerrahisi geçiren hastalarda protein-karbonhidrat-yağ-kalori dengesinin kişiye özel ve tecrübeli bir bariatrik beslenme uzmanı tarafından yapılması çok önemlidir.