Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN

Obezite Cerrahisi ve Ebeveynlik

Hayat Serüvenini Anlama

Obezitenin dikkat çekmeyen birçok etkisi vardır. Obezite cerrahisi sonrası kilo kaybı motivasyonu arttırır. Obezite cerrahisinin olumlu etkilerini liste halinde sıralarsaken başta  sağlığın iyileşmesi, daha fazla enerjik olmak ve daha iyi görünmek gelir.

Bu motivasyonel etkiler pek de ilgi çekmeyebilir çünkü daha çok kişilerle alakalıdır. Fakat çok sayıda kilolu insan bunlarla mücadele içindedir. Aileden başlamakta bu nedenle ayrı bir beceri gerektirir. Sağlıklı bir şekilde kilo verdikten sonra, obezite cerrahisi hem kadınlara hem de erkeklere kısırlıkla mücadelede yardımcı olur ve sağlıklı bir bebeğe sahip olma hayallerini gerçekleştirir.

Obezite: Kısırlığın en önemli faktörü

Yaklaşık sekiz çiftten biri hamile kalmakta ya da hamileliği devam ettirmekte sorun yaşıyor. Bu oran fazla kilolu kişilerde çok daha fazladır. Erkekler için, obezite testosteron seviyesinin düşük olmasına ve sağlıksız sperm üretimine neden olur. Sonuçta, bu da kadın yumurtasını döllenmede problemlere neden oluyor.

Kadınlar için, obezite düzensiz adet siklusuna neden olabilir. Hatta obez kadınlar düzenli adet görseler bile hamile kalma şansları daha düşük olmaktadır. Hamile kalsalar da insüline karşı direnç gösterebilirler ve bu da düşük riskine ya da diğer farklı istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Eğer siz de kilolu bireyseniz, uzun yıllar boyu hamile kalamayabilirsiniz ya da sağlıklı bir bebek sahibi olamayabilirsiniz.

Kısırlık tedavileri, mesela IVF, size yardımcı olabilir fakat obez biriyseniz başarı şansınız daha düşük olacaktır.

Obezite ve Hamilelik: Tehlikeli ikili

Obezite ayrıca tehlikeli bir hamileliğe de neden olabilir. Obez bir anne daha çok gebeliğe bağlı diyabete, preclampsi ya da yüksek tansiyona ve böbrek rahatsızlıklarına sahiptir. Ayrıca c-section iletimi daha yüksektir ve bozulmuştur. Çocuklarda da doğum defektleri, obezite ve diyabet görülme riski ileri yaşlarında daha yüksektir.

Sağlıklı bir aile kurma hayalinizin gerçekleşmesi için kilo verme ameliyatı:

Eğer bir aile kurmayı hayal ediyorsanız, bebek sahibi olmak istiyorsanız ama başarılı olamadıysanız bunun nedeni obezite olabilir.

Diğer kilo verme metotlarını kullandıysanız ve işe yaramadıysa, obezite cerrahisi bu işin cevabı olabilir. Gerekli diyetleri bariatrik diyetisyen kontrolünde takip ettiğiniz sürece, obezite cerrahisi sağlıklı hamilelik için gerekli kiloya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Obezite cerrahisine karar verme:

Sağlıklı bir bebeğe sahip olabilme şansınızı arttırmak için obezite cerrahisi olmalı mısınız? Eğer uygun kriterlere sahipseniz bu sizin için iyi bir seçenek olabilir. Mesela, kilo veremediyseniz ve diyet ve egzersize uzaksanız, VKİ’niz obezite cerrahisi için uygunsa ve gerekli diyeti yapmaya kendinizi hazır hissediyorsanız neden olmasın :))

Obezite cerrahisi hastaları tarafından sıkça sorulan diğer bir soru ise; hangi tip ameliyat olmalıyım?

Diğer obezite cerrahisi hastaları gibi, sizin için en uygun olana karar vermelisiniz. The lap-band’ ın avantajı, tamamıyla ayarlanabilir olmasıdır yani hamilelik boyunca ne kadar çok besin alsanız da onu gevşetebilirsiniz. Fakat çoğu gastrik sleeve ve bypass hastaları da sağlıklı hamileliğe sahiptir.

Sonuç olarak, zaman çizelgenizi bilmelisiniz. Hamilelik planı için ameliyattan sonra en az 12-18 ay beklenmelisiniz. Çünkü hedeflenen kilodan sonra hamile kalmak en iyisidir. Hamile kalır kalmaz, bebeğinin normal büyüme ve gelişimi için kilo kaybını durdurmak gerekir.

Sağlıklı hamileliğin desteklenmesi için; Asla gardının düşmesine izin verme!

Obezite cerrahisi sonrası besin alımı daha zor olabilir. Ayrıca, gastrik bypass ameliyatları gibi ameliyatlar besin emilimini düşürebilir. Beslenmeniz konusunda bariatrik diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Bebeğinin normal gelişimi için gerekli olan prenatal multivitamin, ekstra vitamin D, vitamin B12, demir, folik asit ve kalsiyumu doktor kontrolünde kullanmalısınız. Alacağınız kilolarda kritik önem arz eder, kilo almak için kendinizi mental olarak hazırlamanız gerekir. Çünkü ameliyattan 12-18 ay sonra verdiğiniz kiloları almak için çabalayacaksınız.

Ayrıca, şu konuda da dikkatli olmak gerekir ki; eğer yüksek VKİ ile hamileliğe başladıysanız hala bazı komplikasyonların görülme riski fazladır.

Kadın doğum uzmanınızla obezite cerrahisi geçirdiğinizi mutlaka paylaşınız.

Sağlıklı bir aile çatısı için yılları vermek

Sağlıklı bir aile tabi ki sadece bebekten oluşmaz. Obezite cerrahisi ile uzun süreli alışkanlıklarınızı değiştirebilir ve bunu çocuklarınızı büyütürken daha iyi anlayabilirsiniz. Onlara sağlıklı yiyecekleri sevdirebilir ve dışarıda oynamalarını sağlayabilirsiniz. Bazı obezite cerrahisi hastaları ideal kiloya ulaştıktan sonra yani devamlılık isteyen evrede, rehavete kapıldıkları ya da motivasyonlarını kaybettikleri için hedeflerini kaybediyorlar (yoldan çıkıyorlar).

Yüksek motivasyon çok önemli bir rol oynuyor. Ne kadar çok motivasyona sahip olmanız gerekiyor sorusundan çok, ne kadar fazla yılınızı ailenizle mutlu bir şekilde harcayacağınızı ve onları izleyeceğinizi ayrıca onlar için sağlıklı alışkanlıkları olan biri olarak rol model olacağınızı,bu alışkanlıkları onlara da aşılayacağını sormamız gerekmez mi?

Obezite cerrahisi olmak için çok sebep var aslında ve onlardan sadece birisi bir aileye sahip olmak. Eğer bu sizin hedeflerinizden biriyse bunu doktorunuzla paylaşın. Obezite cerrahisi ile belki de cesaret bile edemeyeceğiniz hayallerinizi çok daha kolay bir şekilde elde edebilirsiniz.

Prof. Dr. Halil Coşkun