Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN

Obezite Cerrahisi Ve Kabızlık – Alınabilecek Önlemler

Kabızlık obezite cerrahisi hastalarının sık karşılaştığı bir durumdur. Obezite cerrahisi sonrasında sindirim sisteminin değişmesine bağlı olarak tuvalet alışkanlığı eskisi kadar sık olmayabilir. Kabızlık ameliyattan sonra ilk 3 ay çok dikkat çekici düzeyde olsa da daha sonrasında düzelmektedir. Kabızlığın sebebini anlamak, kabızlığı önlemeye ve tedavisine yardımcıdır.

Obezite cerrahisi hastalarında sık görülen kabızlık nedenleri:

 • Yetersiz gıda alımı
 • Yetersiz su tüketimi
 • Yetersiz fiziksel aktivite
 • Zayıf karın kasları
 • Demir ilaçlarının yan etkileri
 • Ağrı kesicilerin yan etkileri
 • Kafein gibi diüretikler

Kabızlığın Tedavisi

Kuru ve sertleşmiş dışkı bağırsaklardan geçişi zorlaştırır. Gaz ve ağrılarınızda kabızlıkla ilişkili olabilir. Kabızlık durumu 2-3 günün üzerinde sürerse doktorunuz laksatif kullanmanızı önerecektir. Önerilen doz ve kullanım konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Kendi başınıza müshil kullanmayınız ve mutlaka ekibimize danışınız.

Laksatifler kısa vadede bağırsak rahatsızlığını gidermek için iyidir fakat kabızlığı önlemek için uzun vadede çözüm yolları vardır.

Kabızlığa zamanında müdahale etmek ilerde karşılaşılabilecek hemoroid , fıtık ve bağırsakla ilgili problemleri engelleyecektir.

Kabızlığı Önleme Yolları

Su tüketimini arttırın: Gün boyunca aldığınız su dışkının yumuşamasına yardımcı olacaktır. Özellikle sıcak havalarda ve fiziksel aktivite sırasında terle kaybedilen sıvıyı yerine koymak çok önemlidir. Kabızlık durumunda su tüketiminizi  1,5-2 L ye kadar çıkarın.

Şekersiz ve kafeinsiz sıvı tüketmek kabızlığı önlemeye yardımcıdır.

Diyetinizde lifli gıdaları arttırın: Obezite cerrahisi sonrası beslenmenizde yüksek proteinli besinlere ek olarak meyve, sebze gibi lifli besinleri tüketebilirsiniz.

Kabızlığa neden olan gıdalardan kaçının:  Muz, patates, fıstık ezmesi, peynir gibi gıdalar bağırsak hareketlerinizi zorlaştırabilir. Kabızlık durumunda tüketmeyiniz.

Düzenli egzersiz: uzun süre hareketsiz kalmak bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Düzenli egzersiz yapmak daha iyi sindirim sağlar aynı zamanda kabızlık olasılığını azaltır. Aktif olarak egzersiz yapacak duruma gelmene kadar kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Düzenli olarak laksatif kullanmayın: Bu ilaçlara karşı bağımlılık olabilir ve bağırsak normal hareketlerini sürdüremeyebilir.

Uzman önerileri:

 • Sabah aç karna ılık su tüketebilirsiniz.
 • Şekersiz kuru kayısı veya kuru erik hoşafı bağırsak hareketlerinizi arttırmaya yardımcı olacaktır. Sıvı dönemde süzgeçten geçirerek taneciksiz olarak tüketebilirsiniz. Daha sonraki dönemlerde daha yoğun şekilde blenderize edip marmelat şeklinde tüketebilirsiniz.
 • Her gün aynı saat prebiyotikli ürün (sade activia, kefir gibi) tercih ediniz. Aynı saatlerde tüketmek bağırsak düzeninin oturmasına yardımcı olacaktır. İsterseniz activialarınıza püre döneminde kayısı blendreze edebilir, yumuşak dönem ve sonrasında kayısı doğrayarak tüketebilirsiniz.
 • Ana öğünlerinizde protein ağırlıklı besinleri tercih edebilir, ara öğünlerinizde zeytinyağlı sebzeleri, doğranmış meyveleri tercih ederek günlük lif oranınızı arttırabilirsiniz.
 • Çiğ salata tüketebilen hastalarımız, salatalarını tavuklu, peynirli, ton balıklı, etli olarak tercih ettiklerinde hem protein hem de lif almış olacaklardır. Salatalarınıza 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

Kabızlık obezite cerrahisi ile birebir ilişkili değildir. Birçok bağırsak probleminin obezite cerrahisi ile ilgili olmadığının farkına varmak önemlidir. Obezite cerrahisi sonrası ilk 3 ayda kabızlık problemi bilinen yan etkisidir.

Tüm bu tavsiyelere rağmen kabızlık ve bağırsaklarınızla ilgili bir sorun yaşıyorsanız. Ekibimizle iletişime geçin. Unutmayın biz sizin için burdayız.