Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN

Obezite Ameliyatı Sonrası Gebelikte 7 Önemli Unsur

1.Doğurganlık için destek alabilirsiniz.

Obezite cerrahisi doğurganlığınızı olumlu yönde etkileyebilir. Obstetric, Gynecologic, and Neonatal Nursing Dergisinin Kasım 2005 sayısında obeziteye bağlı fertelite problemi olan kadınların ameliyat sonrası yumurta oluşturmalarının düzenli olmaya başladığı gözlenmiştir.

Polikistik over sendromunuz (PKOS) varsa ameliyattan sonra doğurganlığınız için destek almalısınız. Clinical Endocrinology and Metabolism Dergisinin Aralık 2005 sayısında obezite cerrahisi sonrasında bayanların polikistik over sendromu, metabolik ve üreme anormalliklerinin çözüldüğünü göstermiştir.

Önemli uyarı: Doğurganlığınızın olumlu yönde değişmesi sonucunda doğum kontrolü kullanmazsanız kazara hamile kalma olasılığınız artabilir. Bu durum ameliyat sonrasında ilk 18 ay içerisinde iseniz problem teşkil eder.

  1. Hamile kalmadan önce 18 ay beklemeniz gerekir.

Obezite cerrahisi sonrasında sağlıklı gebelik için 18 ay beklemek en doğrusudur. Kilonuz da bu dönemden sonra  daha sabit hale gelir. Obezite cerrahisi sonrasında vücudunuz potansiyel stresli bir durumdan geçer ve beslenmenizde ciddi bir şekilde değişiklik olduğu için bebeğinizin büyümesinde sorun teşkil edebilir.

“ Obezite cerrahisi sonrası gebelik bir sorun değildir. Tek endişeli durum hızlı kilo kaybettiğiniz zaman diliminizde hamile kamanız olacaktır. ” Philip Schauer, Cleveland Clinic Bariatrik ve Metabolik Enstitüsü’nde ileri laparoskopik ve obezite cerrahisi başkanı.

Potansiyel malnütrisyondan anneyi ve bebeği korumak için ameliyattan 18 ay sonra hamile kalınmalıdır. Ameliyat sonrasında sabit bir ağırlığa ulaşınca yeterli beslenme ile bebeğin sağlığı korunmuş olacaktır.

  1. Besin alımınıza çok dikkat etmeniz gereklidir.

Ameliyat sonrasındaki dönemde birçok kadında gebelik sırasında besin eksikliği sorunu olabilir. American Medical Science Dergisinin Nisan 2006 sayısında besinlerle ilgili eksiklik olarak B12, demir, kalsiyum ve D vitamini eksikliğini yaygın olarak gözlendiğini tespit etti. Bazı durumlarda ameliyat sonrasında hastada protein-kalori ve yağ malabsorpsiyonu gözlendi. Ameliyat sonrasında çoğu kadın günlük 500 kalori civarında beslendikleri için ekstra vitamin almak zorundalar.

Gebelikten kaynaklı mide bulantısı besin alımını daha da zorlaştıracaktır. Sabah mide bulantısı ameliyat sonrası komplikasyonu arttırabilir. Mide bulantısı iştihanızı tamamen kesiyorsa ve besin alımınızı etkiliyorsa gebelik sırasında güvenle kullanabileceğiniz bulantı ilaçları için sağlık kuruluşundan yardım alınız.

Kendiniz ve bebeğiniz için yeterli besin almadığınızı düşünüyorsanız bir beslenme uzmanından destek alınız. Beslenme uzmanınıza hangi ameliyatı olduğunuzu, gebelik boyunca ne kadar kilo aldığınızı, sevdiğiniz ve sevmediğiniz besinleri mutlaka söyleyiniz. Beslenme uzmanınız size besin emiliminizi arttırabilecek küçük öğünler önerebilir.

Vitamin seviyelerinizin takibini düzenli olarak yaptırınız. Eksiklik durumunda doktorunuz takviye yapacaktır.

  1. Kadın hastalıkları uzmanı ile görüşün.

Obezite cerrahisi ameliyatları yeni bir gelişme olduğundan birçok kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bu ameliyatı geçirmiş kadınlara nasıl yaklaşmaları gerektiğini bilmemektedir. Ameliyat geçiren anneler doğum uzmanlarını bilgilendirirken güç duruma düştüklerini belirtiyorlar.

“Obezite cerrahisi geçirdiyseniz ve gebeyseniz veya kısa bir zaman içinde gebe kalmayı düşünüyorsanız mutlaka bütün sağlık uzmanlarınıza danışın. Bu onlara biraz araştırma yapma ve en son güncel faktörleri inceleme şansı tanıyıp sizin sağlınız için kullanma fırsatı tanıyacaktır.” Phelan.

  1. Komplikasyon riskiniz düşer fakat tamamen ortadan kalkmaz.

Obstetrics and Gynecology Dergisinin 2005 yılında yayımlanan araştırmasına göre gebeliğe bağlı tansiyon riskinin daha önce obezite cerrahisi olan kadınların daha önce olmayanların veya hiç obez olmamışların oranına yakın olduğunu gösteriyor.

New Mexico, Albuquerque şehrinde doktorluk yapan ve daha önce obezite cerrahisi geçiren ve kilolu olan birçok kadını tedavi eden Sharon Phelan, kilolu olan veya daha önce obezite cerrahisi olan anne adaylarının gebelik dönemleri boyunca doktorlarına daha yakın olup denetimleri altında olmasını tavsiye etmektedir.

Phelan bu kadınların halen gebelik şekeri riski taşıdığını söylemektedir. (kilolu olup obezite cerrahisi geçirmemişse).

Örnek olarak iki çocuk annesi 41 yaşındaki emekli hemşire Celeste Olivares 2005 te ilk çocuğuna gebe kaldığında 107 kilo olup mide bandıyla 67 kilo kaybetti. Diyabeti ve kardiyomapati ( bir kalp iltihabi çeşidi) tamamen ortadan kalkmasına rağmen gebeliğin 30. haftasında kan şeker oranı düzenli olarak yükselmeye başladı ve doktoru onu koruma tedbiri olarak insülin tedavisi uygulamaya başladı.

  1. Vücut değişikliğinizle ilgili sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ameliyat sonrasında gebelik kadınlar için en büyük duygusal değişimlerden biridir ve yeni beden imajı algısı ortaya çıkar. Göbeğin tekrar artması durumuna alışmak zorundadırlar. Ameliyattan sonra bazı izler olabilir fakat bu izler karnın büyümesiyle birlikte çok fazla esnemez.

“Obezite cerrahisi olmuş çoğu bayan kilo alımını psikolojik olarak zor kabul ediyorlar. Onlar gerçeği kendilerine ‘evet, şimdi kilo alma zamanı ‘ şeklinde kabul ettirmeliler. Gebeliğin diğer duygusal yani stresli olma durumudur ve insanlar stresli oldukları durumda genellikle yemeğe yönelirler.” Phelan.

“Bazı bayanlar hamileyken aşırıya kaçar ve diyet yapanlar da beslenme bebek için ciddi sorun teşkil edebilir, çok fazla yeme eğilimindeyse verdiği kiloları geri alabilir, en önemli sorun gıda kontrolüdür.” Hamile birini gören insanlar ‘ bir dilim daha kek var yemeye devam et ! ‘” gibi söylemlerde bulunurlar. Phelan.

Hamilelik boyunca kilo alımından endişelenen Kimberly Jensen “ insanlar bana kilo alımı konusunda endişe etmememi söyledi fakat bu benim en büyük korkumdu. Bu çok dikkat gerektiren bir durumdu çünkü hem diyettesiniz hem de diyette değilsiniz. Anahtar unsur ise yemeden önce bebeği düşünmek ve böylece onun için en uygun olanını seçiyorsunuz.”

  1. Doğumunuzun sezaryen olması daha olasıdır.

American Obstetrics and Gynecology Dergisinin 2004 yılında yayımlanan araştırmasına göre obezite cerrahisi sonrası gebe kalan kadınların sezaryen olma olasılığı daha yüksek bulunmuştur. Bu durum herkes için geçerli değildir bu yüzden en doğru seçeneği öğrenmek için mutlaka sağlık kuruluşundan yardım alınız.

Gebelik sırasında doktorunuzun kilo alımı ile ilgili önerilerine uymak, egzersiz yapmak ve doğuma hazırlık programına katılmak sezaryen olma olasılığınızı azaltabilir.