Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN
Metabolik Cerrahi Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Metabolik Cerrahi

Metabolik Cerrahi Nedir?

M

Son araştırmalar, diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi gibi uzun yıllardan beri kilo kaybı için kullanılan geleneksel yöntemlerin genelde kalıcı kilo kaybı sağlamakta yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır.

Diyet, egzersiz ve medikal tedavi ile kilo vermede başarısız VKİ değeri 35 kg/m2 den yüksek kişilerde Obezite ve Metabolik Cerrahi ön plana çıkmaktadır!

Obezite ameliyatları bir tür estetik cerrahi müdahalesi gibi algılanmamalıdır. Hastada VKİ değeri >35 kg/m2 den büyük olup obeziteye bağlı hastalıklar açısından yüksek risk altındaysa ve tüm tedavi girişimlerine rağmen kilo kaybı sağlanamıyorsa cerrahi girişim düşünülmelidir. Ayrıca günümüzde giderek artan veriler bu yöntemin Tip 2 diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı ve obstrüktif uyku apnesi gibi farklı metabolik hastalıklar ve durumlar için mevcut en etkili tedavi yöntemlerinden biri olduğunu düşündürmektedir. Bu nedenle de obezite cerrahisi, obezite ve metabolik cerrahi olarak anılmaya başlamıştır.

Obezite Cerrahisi, hiç kuşkusuz dünyada giderek yaygınlaşmaktadır. Obez hastaların tedavisinde bu yöntemin değeri ispatlanmış olduğundan, obezite cerrahisi günümüzde VKi değeri daha düşük, hatta bazı durumlarda 30-35 kg/m2’nin arasındaki hastalara yönelmiştir. Burada amaç artık yalnızca zayıflama değil, ayrıca “Metabolik Cerrahi” adı altında Tip2 Diyabetin cerrahi tedavisidir.

Metabolik Cerrahi, tüketilen gıda miktarını azaltmak amacıyla sindirim sisteminin cerrahi yolla değiştirilmesini içeren obezite cerrahisine yakındır!

Bu ameliyatların net etkisi, hastanın daha çabuk doyması ve normal zamanda yediği miktarı artık tüketememesidir.  Bu da sindirim sisteminin azaltılan kapasitesi nedeniyle kan şekerinin tehlikeli düzeylere yükselmesini zorlaştırdığından, Tip2 Diyabet üzerinde olumlu etki sağlamaktadır.

Tip2 Diyabet tedavisi için Metabolik Cerrahi son derece etkili, makul ölçüde güvenli ve Tip2 Diyabetin komplikasyonlarının maliyeti göz önüne alındığında, aynı zamanda maliyet-etkin bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Metabolik Cerrahi prosedürleri sıklıkla Tip 2 Diyabet hastalarında ilaç kullanımını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Metabolik Cerrahi Ameliyatları Nelerdir?

Uluslararası “Diabetes Care” Dergisinin 2016 yılında yayımlamış olduğu konsensus kararına göre; Tüp Mide, Gastrik Bypass ve Duedonal Switch ameliyatları Metabolik Cerrahi ameliyatları olarak kabul edilmektedir.

BariatrikLab Metabolik Cerrahi Prosedürü

Metabolik Cerrahi kararı verilmiş tüm hastalarımızda detaylı bir ön inceleme (kan tetkikleri, endoskopi, solonum fonksiyon testi, anestezi vd) sonrasında Bariatrik Beslenme Uzm. larımız tarafından görülerek ameliyat öncesi eğitime alınırlar. Ameliyat sonrasında beslenme ve cerrahi takipleri düzenli olarak kendilerine bildirilerek yakın bir izlemde olmaları sağlanır. Ayrıca tüm hastalarımıza psikolojik destek ihtiyaç halinde merkezimizce sağlanır. İlk yıl 1,3,6,9 ve 12. aylarda, ikinci yıl 18,24. aylarda kontrol sağanırken, üçüncü yıldan sonra yıllık takipler ile tüm hastalarımıza desteğimiz devam etmektedir.

Metabolik Cerrahi Hakkında
Merak Edilenler

?

Metabolik Cerrahi İle Obezite Cerrahisi Aynı Şey Midir?

Obezite Cerrahisi sonrası hastaların sadece kilo kaymetmedikleri, kilo vermeden bağımsız Metabolik Hastalıklarının (tip2 diyabet, hipertansiyon, karaciğer yağlanması vd) düzeldiği tespit edilmiştir. Böylelikle Metabolik Cerrahi kavramı gündeme gelmiştir. Dolayısıyla günümüzde her obezite ameliyatı aynı zamanda bir metabolik cerrahidir diyebiliriz.

Metabolik Cerrahi İçin Hastanede Yatış Süresi Ne Kadardır?

Metabolik Cerrahi ameliyatları laparoskopik/robotik teknik kullanılarak yapılmaktadır. Hastamızın ekstra bir tıbbi durumu bulunmadığı sürece yatışı 3 gecedir. Üçüncü geceden sonra hastalarımız taburcu olmaktadır. Aynı gün BariatrikLab ekibi kendileri ile iletişime geçerek takip randevularını oluşturmaktadır.

Metabolik Cerrahi Sonrası Doktor Takibim Ne Kadar Olmalıdır?

Metabolik Cerrahi sonrası BariatrikLab Ekibi olarak ilk 2 yıl düzenli ve sık aralıklı takipler önermekteyiz. İkinci yıldan sonra takip vizitlerimiz yılda bire düşürülmektedir. Ameliyat sonrası tüm hastalarımız randevu öncesi aranarak kendilerine bilgi verilmekte, gerekli laboratuvar tetkikleri ile kontrole çağrılmaktadır.

Metabolik Cerrahisi Sonrası Günlük Yaşantıma Ne Zaman Dönebilirim?

Metabolik Cerrahi ameliyatları kapalı teknik (laparoskopik/robotik) kullanılarak yapıldığından iyileşme süreci çok hızlı olmaktadır. Tüm hastalarımız 5-7 gün içerisinde normal iş ve aktivasyonlarına dönmektedir. Ameliyat sonrası özellikle tip 2 diyabet hastalarımızda hızlı düzelme görülmektedir. Hastalarımızın metabolik durumları asistanlarımız ve beslenme uzmanlarımız tarafından çok yakından takip altına alınmaktadır.

Metabolik Cerrahi Ameliyat Tipleri Nelerdir?

Hazırlanıyor...

BariatrikLab Obezite Başarı Hikayeleri

Artık enerjimi güzel şeylere harcayabiliyorum, artık güzel hayaller kurabiliyorum

Zehra Işık,

Hayatım değişti, yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Kendime olan güvenim yerine geldi. Artık yeni biriyim.

Volkan Akyıldız,

Sakın başaramam demeyin , 'BAŞARACAKSINIZ' herkes gibi, bizler gibi.. yeterki kendinize 'İNANIN' !

Çiğdem Özcan,

Daha fazla sorunuz var ise.

      Siz sorun, uzmanlarımız yanıtlasın.
Tedavi Yöntemlerimiz ve Uzman Görüşlerimiz İçin Youtube Kanalımızı Ziyaret Edin.