Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN

Bariatrik Gebelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite cerrahisi uygulanan kadınlarda kusma ve mide bulantısı sık görülen belirtilerdir. Operasyonlar sonrasında besini iyice çiğneme ya da çok hızlı bir şekilde yiyememe nedenlerinden dolayı kusma sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Beslenme ve Mikro Besin Öğesi Eksikliği

Bariatrik cerrahi sonrası tüm hastalar mikro besin öğesi eksikliğini önlemek vitamin ve mikro elementler almak zorundadır. Obezite cerrahisi geçirmiş hamile kadınlar için bu besin öğesi gereksinimleri daha da artmış ve önem kazanmıştır. Hamilelik öncesinde bu besin öğesi eksiklikleri tedavi edilmelidir. Ne yazık ki, kadınların sadece %59 u  obezite ameliyatlarından sonra uzun bir süre vitamin takviyesi alırlar. Geriye kalan gebelerde,  B12 vitamini, folik asit, kalsiyum, demir eksikliklerine sık rastlanır. Bu nedenle hamilelik ve emziklilik döneminde anne ve bebek morbiditesi için beslenme durumu çok önemlidir.

Obezite cerrahisi sonrası sık karşılaşılan bir sorun da yetersiz tüketim veya malabsorpsiyonun kalsiyum eksikliğine neden olmasıdır. D vitamini ve kalsiyum sitrat 2000 mg, 10 mcg D vitamini kalsiyum sitrat 1000 mg alımını arttırmak için tavsiye edilir. Sitrat formu en uygunudur emilebilmesi için mide asidine gerek duymaz. Yetersiz kalsiyum alımı annede kemik kaybı, azalmış anne sütü kalsiyum içeriği ya da fetusun iskeletinde uygunsuz mineralizasyona neden olabilir. Fetüsün büyümesi için de ultrason takibi gerekmektedir.

Obezite cerrahisi sonrası kadınlarda demir eksikliği anemisi görülebilme oranı yüksektir. Bunun nedeni de azalmış demir alımı ve emilim bozukluğu olabilir.  Bunu engellemek için ; normal gebelikte günlük alım dozu 30 mg’dır ancak obezite cerrahi sonrası gebelerde 40-65 mg/gün Fe+2  formunda alnmalıdır.

Aneminin diğer nedeni B12 vitamin eksikliği de olabilir. Bu yetersizlik; gastrik bypass cerrahisi sonucu, intrinsik faktörün yetersiz salgılanması, emilim bozukluğu, alımın azalması, asit ortamın yokluğu sonucu oluşmuş olabilir. Obezite cerrahi sonrası hamilelik sırasında kobalaminin  tavsiye edilen günlük dozu, dil altı kolayca emilir kristal formunda 3-1 0mcg  arasındadır. Bazen zaman kas içi enjeksiyonu yoluyla aylık 1000 mcg tavsiye edilebilir.

Hamilelik sırasında ve öncesinde nöral kanal bozuklukları riskini azaltmak, yeterli serum seviyelerini korumak için 4 mg folik asit takviyesi önerilir. Ancak, bunun için güçlü bir kanıt yoktur.

Gastrik bypass hastalarının % 10’unda A vitamini eksikliği bulunduğunu bildirilmiştir. A vitamini normal fetal akciğer gelişimi ve olgunlaşması için özellikle ikinci ve üçüncü gebelik trimesterde gereklidir. Hamile kadınların A vitamini durumu fetüsün karaciğerde A vitamini depolarını etkileyebileceği öne sürülmüştür. Maksimum 5000 IU A vitamini dozu olmalıdır. Aşırı miktarda retinolde fetüs için teratojenik etki gösterir. Bazı çalışmalar beta karoten yerine retinol alınması tavsiye etmektedir.

K vitamininin normal gebelikte sırasında da plasentaya geçişi sınırlıdır. Bariatrik cerrahi sonrası hamile kadınların aşırı kusması ya da yağ emiliminin bozulması, bu annelerden doğan yeni doğanların K vitamini eksikliği ve  kanama bozuklukları açısından yüksek bir risk taşımasına yol açabilir. Ancak, K vitamini takviyesi konusunda geçerli bir öneri bulunmamıştır.

Çinko düzeyleri “normal” Gebelik sırasında yaklaşık% 30 oranında düşer, bariatrik cerrahi sonrası gebelerde de çinko yetersizliği görülebilir. Çinko düzeyi düşük prematüre doğumlarda, düşük doğum ağırlığı, anormal fetal gelişim ve spina bifida ile karakterize edilmiştir. Optimal doz olarak 15 mg/günde çinko düşünülmektedir.

Gebelik sırasında Magnezyum takviyesi fetal büyüme geriliği ve preeklampsiyi azaltmak ve doğum ağırlığının artması için faydalı olabilir.. Ayrıca, rahim kaslarını gevşeterek erken kasılmaları önlemek için yardımcı olabilir. Çalışmalar magnezyum düzeyleri erken doğum yapmış kadınlarda daha düşük olduğunu göstermiştir. Hamilelik sırasında magnezyum gereksinimi iki kat artar, ek olarak günlük 200-1000 mg doz yeterlidir.

Iyot eksikliği hamile kadınların yarısından fazlasında ortaya çıkar. Dünya Sağlık Örgütü 250 mcg düzeyde günlük alım önerir. Ne yazık ki, obezite cerrahisi sonrası hamile kadınlar için tavsiye yoktur.

Gebelikte antioksidan besin durumu da potansiyel olarak ilginç bir konudur. Serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresin preeklampsi için risk olduğunu birçok çalışma ortaya koymuştur. Kötü fetal büyüme ve erken doğuma yol açan tehlikeli bir durumdur. Kadın için; karaciğer, böbrekler, beyin ya da kan pıhtılaşma sistemini içeren ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Geçerli kanıtlar preeklampsi veya diğer gebelik komplikasyonları riskini azaltmak için antioksidanların kullanımını desteklemez, ancak klinik çalışmalar devam etmektedir. Bazı kanıtlar çok fazla selenyum desteğinin sinir sistemi hasarına neden olabileceğini düşündürmektedir.

Özetle, obezite cerrahisinden sonra mikro besin eksiklikleri ve ilgili bozuklukları ve gebelik komplikasyonlarını önlemek için, hastalara vitamin/mineral takviyesi önerilmelidir.

Kilo Almak

Hamilelik sırasında ağırlık kazanılmıştır. Ayarlanabilir mide bandı ve sleeve gastrektomi geçiren kadınların kiloları en yüksek varyasyonlara sahiptir. Ancak, en az 2 yıl süreyle gebeliği geciktirmek, normal gebelik kilo alınması için daha uygundur. Bariatrik tedaviden sonra hamilelik sırasında kilo alımı için kuralların revize edilmesi gerekmektedir. Genellikle, Ulusal Tıp Bilimleri Akademisi Enstitüsü’ne göre 19.8-26 arasında BKİ si olan normal kilolu kadınlar için gebelik sırasında 11.5-16 kg alması, BKI si 26.1–29 olan fazla kilolu kadınlar için 7kg  ağırlık kazanması gerektiği belirtilmiştir.