Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN

Bariatrik Cerrahi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Metabolik ve bariatrik operasyondan sonra ne kadar süreyle işimden uzak kalacağım?

Ameliyattan sonra çoğu hasta bir veya iki hafta içinde işe dönebilmektedir. Operasyondan sonra bir süreliğine enerjinizin azaldığını hissedebilirsiniz ve işe döndüğünüz ilk hafta yarım gün veya iki günde bir işe gidip çalışmanız gerekebilir. Operatör hekiminiz size açık ve net talimatlar verecektir. Birçok işyeri,  hemen BÜTÜN görevleri yerine getiremeseniz de mümkün olan en kısa zamanda geri dönmenizi isteyeceklerdir. Güvenliğiniz ve başkalarının güvenliği son derece önemlidir – bazı görevlerde düşük enerji, halsizlik tehlikeli olabilir.

Operasyondan sonra ne zaman egzersiz yapmaya başlayabilirim?

Hemen! Hastanedeyken bile, kısa ve hafif yürüyüşler yapacaksınız. Burada kilit nokta yavaş yavaş başlamaktır. Vücudunuza ve hekiminize kulak verin. Ağırlık kaldırıyor veya spor yapıyorsanız, ilk ay “düşük profil”de kalın (yarışmalardan kaçının, katılımcı olmayı düşünün). Kendinizi birkaç haftada yavaş yavaş geliştirin. Yüzüyorsanız, suya girmeden önce yaralarınızın iyileşmesi gerekir.

Geçmişte karın operasyonu ve prosedürleri geçirdiysem veya fıtık veya stoma varsa laparoskopik operasyon geçirebilir miyim?

Buna genel cevap evettir. Hekiminize ve anestezi uzmanınıza, özellikle karın ve pelvis dahil daha önceki bütün cerrahi müdahaleleri anlatmalısınız. Çoğumuz çocukluk operasyonlarını unuturuz. Sonra sürpriz yaşamayın!

Bazen cerrahınız karmaşık veya alışılmamış, özellikle yemek borusu, karın veya bağırsaklardaki bir prosedürün operasyon raporunu görmek isteyebilir.

Tip 2 diyabet operasyonu daha riskli hale getirebilir mi?

Evet. Operasyon zamanında cerrahınızın diyabetinizin yönetimiyle ilgili bütün talimatlarına uyun.  Tip 2 diyabeti olan hemen herkes operasyondan sonra büyük bir gelişme veya hatta tamamen gerileme görebilir. Bazı  çalışmalarda bariatrik prosedürden sonra Tip 1 diyabette dâhi iyileşme görülmüştür.

 

Kalp hastalığım varsa, laparoskopik operasyon geçirebilir miyim?

Evet, ama kardiyoloğunuzdan onay almanız gerekebilir. Bariyatrik operasyon aşağıdakiler de dahil çoğu kalp hastalığı ile ilgili problemlerin düzeltilmesine yardımcı olabilir:

  • Yüksek Tansiyon
  • Kolesterol
  • Lipid ile ilgili sorunlar
  • Kalpte büyüme (dilate kalp veya anormal kalınlaşma)
  • Vasküler (atardamar ve damar) ve koroner (kalp arter) hastalığı

Tarama işlemi sırasında, operatöre veya hemşirenize kalbinizin durumu hakkında mutlaka bilgi verin.  Atriyel fibrilasyonu olan, kalp kapakçığı değiştirilmiş veya daha önce stent veya kalp baypas ameliyatı geçirmiş kişilerde bile başarılı olunmaktadır. Herhangi bir türde kan sulandırıcı alıyorsanız, ameliyattan az önce ve sonra size özel talimatlar verilecektir.

Metabolik ve bariyatrik operasyondan sonra ne zaman hamile kalabilirim? Bebek sağlıklı olacak mı?

Çoğu kadın operasyondan sonra, operasyon sonrası orta denilebilecek düzeyde kilo kaybıyla bile, çok daha fazla doğurgandırlar. Kilolu hastalarda doğum kontrol hapları çok etkili OLMAZLAR. Kilonuzun değiştiği dönemde doğum kontrol hapları çok güvenilir değildir. Bu nedenle, BÜTÜN cinsel ilişkilerde bir IUD veya prezervatif ve spermisid kullanılması gerekir.  Adet dönemleri çok düzensiz olabilir ve hiç beklemediğiniz bir anda hamile kalabilirsiniz!

Çoğu grup hamile kalmadan önce operasyondan sonra 12-18 ay beklemeyi tavsiye etmektedir.

Operasyondan sonra hamile kalan çoğu kadın arkadaşlarının hamile kaldığı yaşlara kıyasla birkaç yaş daha büyüktürler. Hamileyken yaşlı olmak, bazı sorunların riskinin muhtemelen artacağı anlamına gelmez. Down sendromu ve omurgada deformasyon buna iki örnektir. Öte yandan, iyi haber şu ki, operasyondan sonra, hamilelik ve doğumda sorun yaşama riski çok daha azdır. Aynı zamanda operasyon geçirmemiş ve kilo vermemiş aşırı kilolu hamile kadınlara kıyasla daha az düşük ve ölü doğuma rastlanmaktadır.

Annenin operasyonundan sonra doğan çocuklarda, fetusun büyümesi sırasında bazı genlerin aktf hale gelmesi sonucunda, daha sonra obeziteden etkilenme riski daha azdır (daha fazla bilgi için “epigenetics”e bakınız). Aynı zamanda sezeryanı gerekli olması riski de daha azdır.

 

 

Estetik operasyon geçirmem gerekli olacak mı?

Çoğu hastada gevşeme veya sarkma görülecektir ama bu durum beklenen bir durum olup geçicidir. Operasyondan sonra 6 ila 18 ay arasında pek çok değişiklik yaşayacaksınız. Kişisel görüntünüz ne kadar kilo verdiğiniz, kalıtım, egzersiz yapıp yapmamanız veya sigara içip içmediğiniz de dahil birkaç şeye bağlıdır. Genel olarak sarkan cilt giysilerle saklanabilir. Birçok hasta, görünümleri açısından internette de bulunabilen sıkılaştırıcı giysiler giymektedirler.

Bazı hastalar sarkan fazla cilt için estetik operaasyonu tercih edeceklerdir. Cerrahlar genellikle en az 18 ay beklemeyi tavsiye etmektedirler, ama bu süreden önce de durumunuz değerlendirilebilir.

Bariatrik operasyondan sonra saçlarım dökülecek mi?

Operasyondna sonra 3 ila 6 ay arasında saç dökülmesine sıkça rastlanmaktadır. Bunun sebebi tamamen anlaşılamamıştır. Bütün tavsiye edilen destekleyici ilaçları alsanız da, saç dökülmesi meydana gelecektir. Saç dökülmesi hemen her zaman geçicidir. Yeterli miktarda alınan protein, vitaminler ve mineraller saçınızın tekrar uzamasını sağlayacak ve uzun dönemde azalmasına engel olacaktır.

Operasyondan sonra vitamin ve mineral almak gerekli olacak mı?

Ömür boyu bir mültivitamin almanız gerekecektir. Bazı vitamin ve minerallerden, özellikle Demir, Kalsiyum ve D Vitaminini daha yüksek dozlarda almanız gerekli olabilir. Aynı zamanda yılda bir kez laboratuvar kontrollerinden geçmeniz gerekebilir.

 

 

Operasyondan önce perhiz yapmam gerekecek mi?

Evet. Birçok bariatri cerrahi hastalarının operasyondan  2 veya 3 hafta önce özel bir operasyon öncesi perhiz yapmasını ister. Bu operasyon öncesi rejimin sebebi karaciğeri küçültmek ve karındaki yağları azaltmaktır. Bu durum cerrahi prosedüre yardımcı olur ve daha güvenli hale getirir.

Operasyondan sonra perhiz ve spor yapmam gerekir mi?

Hayır ve evet.

Çoğu kişi “perhizi” insanı aç bırakan bir plan olarak düşünür. Operasyondan sonra insanlar kendini böyle hissetmez. Operasyondan 6-18 ay sonra birçok hasta iştahını geri kazanacaktır. Ama iştahınız eskiye kıyasla daha az olacak ve artık daha kolay doyduğunuzu fark edeceksiniz.

Bu her istediğinizi her zaman yiyebileceğiniz anlamına gelmez. En iyi sonuçları elde etmek için sağlıklı yiyecekler seçilmesi çok önemlidir ama çoğu hasta yine de tadı iyi yiyecekleri, hatta “atıştırmalıkları” yemek ister.

Çoğu hasta egzersizi yoğun ve acı veren bir şey olarak düşünmektedir (“acemi birliği” gibi bir şey).  Düzenli ve aşırı olmayan aktiviteler uzun vadede çok daha yararlıdır. En seçkin atletler bile yılın her haftası “zirvede” kalamazlar. Egzersiz bazen çalışma da olabilir ama cezalandırıcı, sonu gelmeyen bir mücadeleye dönüşürse, devam edemezsiniz. Onun yerine, cerrahınızla birlikte size uygun değişik aktivitelerden oluşan bir program belirleyin. Egzersizde “herkese uyan tek beden” gibi bir plan yoktur. İlerledikçe öğrenecek ve değişeceksiniz!

Birçok hasta için (normal kilodaki insanlar için de) egzersiz, sadece kalori yakmak için değil, düzenli stres kontrolü ve iştah kontrolü için de çok önemlidir. Yaşımız ilerledikçe, hareketsizlik kıırlganlığa sebep olur ki bu da genel olarak sağlığımız için oldukça tehlikelidir. Sağlıklı kemikler ve kas kaybını önlemek bir ölçüde haftalık ağırlık kaldırma egzersizleri (yürüyüş dahil) veya kas direnç (ağırlık veya benzeri) egzersizler yapılmalıdır.

Yürüyemiyorum

Hemen herkes, vücudunun bir kısmı felçli olan, artiriti olan veya eklem replasmanı veya belkemiği ağrısı olan kişiler bile orta dereceli egzersiz sayılabilecek bir aktivite bulabilir. Sizin için en iyi olanı öğrenmek için özel terapistler gerekebilir.

Operasyondan sonra aldığım ilaçların bazılarını bırakabilir miyim?

Kilo verdikçe, yüksek taniyon, kalp hastalığı, artirit, kolesterol ve diyabet için aldığınız ilaçlara olan ihtiyacınızı ya azaltacak veya ortadan kaldırabileceksiniz. Gastrik baypas, tüp mide operasyonu (sleeve gastrectomy) veya duodenal switch operasyonu geçirdiyseniz, prosedürden kısa bir süre sonra diyabet ilaçlarınızın dozajını azaltabilir, hatta tamamen kullanmayı bırakabilirsiniz.