Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN

Yemek Yeme Arzusu ‘Craving’ ve Kilo Kaybı

Sağlıklı beslenme programları ile ideal ağırlığa ulaşmış; fakat yemek yeme arzusu (craving) sayesinde bu başarılı kilo verme periyodu geri kilo alımı ile sonuçlanan sadece siz değilsiniz! Sizin gibi bunu tecrübe etmiş pek çok kişi vardır. Yemek yeme arzusu, katı diyetleri sonladıran veya sağlıklı yaşam programlarını çöpe attıran en büyük etkendir.

Yemek Yemeye Karşı Oluşan Karşı Konulamaz Arzunun 7 Sebebi:

 1. Hormonlar: Hormonal değişiklikler, vücut fonksiyonları üzerinde önemli role sahiptir. Endokrin bezlerden tiroid, adrenal, hipofiz, gonad…. obezite ile ilişkilidir. Peki bu endokrin bezler bizi nasıl etkiler? Yiyecekler bizim yakıtımızdır. Acıktığımızda yemek yeriz, onları sindirir enerji olarak kullanırız. Açlık ve tokluk gibi hislerimiz vardır. Bunun yanında bir de bazı yiyecekleri aç olmasanız da arzularsınız. Özellikle bayanlar gebelik ve menstürasyon gibi özel zamanlarında farklı yiyecekleri arzulayabilirler.

 

 1. Kan Şekeri Seviyesi: yemek yeme arzusu kan şekeri seviyesi ile de son derece ilişkilidir. Vücut fonksiyonları için glukoz gereklidir. Yeterli ve dengeli beslenerek kan şekerinizin stabil kalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kan şekeriniz gün için de dalgalanırsa, kendinizi yüksek kalorili yiyecekleri arzulayıp ve o yiyecekleri tüketirken bulabilirsiniz.

 

 1. Vitamin – Mineral Yetersizliği: Yediğimiz her şey vücudumuzda yağa veya enerjiye dönüşür. Eğer siz fazla enerji almış ve onu yakamadıysanız o zaman kilo alacaksınızdır. Alınan enerji > yakılan enerji mantığı! Aktif olmak enerji yaktırır fakat bu enerjinin yakımı için bazı enzimlerin aktif olması gerekir. İşte bu enzimleri de aktif eden önemli vitamin ve mineraller vardır. Eğer bu vitamin ve mineraller vücutta yetersizse o zaman kilo kaybı yerine kilo artışı ile de karşılaşılabilir. Örneğin; vücut yağının artması, D vitamin aktivasyonunu engeller ve bu da obezite sebebidir.

 

 1. Karbonhidrat Tokluğu: Karbonhidratlardan zengin diyet, tokluk hissettirse de erken acıkmanıza sebep olur. Pizza veya hamburger karın doyurmak için kolay bir tercihtir. Fakat gün içinde çabuk acıkır ve daha fazla kalori içeren yiyecekler tüketmeyi arzularsınız. Bunlar yerine liften zengin tahıllar,yağlı tohumlar, meyve, sebze ve baklagiller tercih edilebilir. Bu tarz yiyecekler craving’e sebep olmazlar!

 

 1. Duygusal-Psikolojik Faktörler: Bizler depresyondaysak, stresli bir işimiz varsa, duygusal olarak kötü bir dönemden geçiyorsak daha çok yemek yemek ve daha kalorili besinler isteriz. Bunun ardında yatan sebep bizim seratonin seviyemizdir. Nişastalı yiyecekler, şekerli yiyecekler seratonin salımını arttırır ve bu duygusal durum devam ettiği sürece bu tarz yiyecekleri arzulamaya devam edebilirsiniz. Bu da ardından yeme bozukluklarını ve kilo alımını getirecektir.

 

 1. Yemek Yeme İhtiyacı: Hissettiğiniz yemek yeme hissi, gerçek olmayabilir. Belki de o besini arzuladığınız için yanlış alarmdır. O nedenle istediğiniz yiyeceğin ya tadına bakabilir yada kendinizi kontrol edemeyecekseniz hiç tatmamanızı öneririm.

 

 1. Katı Diyet Planı: Katı bir diyet planı bazı yiyeceklere karşı arzuyu daha da arttırabilir dikkat!

 

Yemek Yeme Arzusunu Kontrol Etmenin 6 Yolu

Yemek yeme arzunuzu kontrol edebilirsiniz. Peki bu nasıl olmalı?

 1. Öğün Atlamayın: Dünyanın da hemfikir olduğu bir düşünce vardır ki o da öğün atlamamak! Öğün atlama kilo artışına sebep olmaktadır. Uzun süre aç kalmak kan şekerinizin düşmesine sebep olur. Vücut fonksiyonlarının devamı için gerekli enerjiyi bu uzun süreli açlık nedeniyle yüksek kalorili, şekerli yiyecekleri yemek istersiniz. Bu da almanız gereken enerjiden fazlasını almanızı sağlar sonuç ortada giderek artan ağırlığınız!

 

 1. İşlenmiş Ürünleri Tüketmekten Kaçın: Extra tuz, baharat, şeker ilave edilmiş işlenmiş ürünleri tüketmeyiniz. Bu tarz işlenmiş ürünler, tekrar tekrar aklınıza gelip yemek yeme arzusunun doğmasına neden olur. Bu işlenmiş ürünler yerine; taze meyve ve sebzeleri, düşük kalorili gıdaları tercih ediniz.

 

 

 1. Stresini Kontrol Et: Stres altında olmak yemek yeme arzusunu arttıran bir faktördür. Eğer stresinizi kontrol altına alabilirseniz yüksek kalorili yiyecekleri de arzulamazsınız! Stres altındayken en çok tüketilen yiyecekler; pizza, cips, abur cubur…vs bunlar yerine müzik dinleyebilir, spor yapabilir, derin nefes alabilirsiniz. Bunlar da rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

 

 1. Dikkatini Dağıt: gerçekten aç mısın yoksa o yiyeceği mi azruluyorsun? Eğer istediğin şey; çikolata, pizza, hamburger veya çikolatalı bir içecekse….vs bu yemek yeme arzusudur! Aç değilsindir! Bu isteğin 10 dakika sürer. O nedenle bu süreyi bekleyerek veya arkadaşlarınla sohbet ederek, oyun oynayarak atlatabilirsiniz!

 

 

 1. Biraz Mola: En çok yorgun olduğunuzda yiyecek arzularsınız. O nedenle yüksek kalorili, karbonhidratlı yiyecekleri yeme isteğiniz olduğunda işinize yada odaklanmış olduğunuz şeye 10-15 dakika kadar ara verin ve craving ile savaşın!

 

 1. Düzenli Egzersiz Yapın: Egzersiz sadece fit olmak için yapılmaz aynı zamanda sizi rahatlatır ve zindelik sağlar. Stres hormonlarınızı baskılar ve bu da kendinizi iyi hissettirir!

 

Unutmayın kontrol sizin elinizde!