Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN
Obezite Cerrahisi Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Obezite Cerrahisi

?

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite Cerrahisinin kalıcı kilo kaybı sağlamada en etkili yöntem olduğu artık tüm dünyada bilinmektedir ve bu birçok bilimsel makale ile desteklenmektedir. Bu ameliyatları düşünen hastalardan en sık aldığım sorulardan bir tanesi de; “Hangi yöntemin benim için uygun olduğuna nasıl karar vereceğim?” sorusudur.

O

Obezite Cerrahisi geçiren hastalar yüksek oranda beklenen kilo kaybına ulaşırlar. Ancak zamanla bir miktar yeniden kilo almaları söz konusu olabilir. Bu durum, kilo kaybı ameliyatlarından sonraki ilk bir yıl içerisinde gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmadıklarında oluşmaktadır. Görüyorsunuz ki hastalar takip edilmezse ve yaşam tarzı değişikliği üzerinde hemen çalışmaya başlamazlarsa, ne yazık ki bu kilo kaybını ve kilo korumayı etkileyebilir.

Benim görüşüm, bugün için en yaygın olarak yapılan ameliyatların Laparoskopik Tüp Mide ve Gastrik Bypass'ın her biri yetkin bir cerrah tarafından, uyumlu bir hasta ile birlikte, kontrol ve takipler düzenli yapıldığı takdirde etkin olduğudur. Hasta hangi obezite cerrahisi yöntemini seçerse seçsin kilo kaybının temeli, hastanın bu ameliyatı yaşam tarzı değişikliği uygulamada kullanmasını sağlamaktır. Mevcut ameliyatlardan her biri gerçekten de açlığı ve porsiyon büyüklüğünü kontrol etmeye yardımcı olan bir “ARAÇ”tır, ancak hepsi budur! Bu aracın avantajını nasıl kullanacağı tamamen hastaya kalmıştır. Obezite Cerrahisi için iyi bir adaysanız herhangi bir kilo kaybı ameliyatı büyük bir olasılıkla iyi netice verecektir. Ameliyat tipini seçerken tecrübeli bir obezite cerrahı ile birlikte vereceğiniz karar sizin için en doğru karar olacaktır.

Obezite Cerrahisi Tedavi Çeşitleri

O

Tüp Mide (Mide Küçültme) ameliyatında midenin yaklaşık %80-85’i dikey olarak çıkartılarak 150-200 ml arasındaki hacime sahip bir mide tüpü oluşturulur. Uygulamada kilo kaybını sağlayan iki etken midenin küçültülmesi ve açlık hormonu salgılanmasındaki azalmadır.

Gastrik Bypass ameliyatı mide hacminin küçültülmesinin yanı sıra gıdaların emilimini de etkileyerek, vücuda faydalı olmadan atılmasını sağlamaktadır. Bu ameliyat sonrası hem az gıda alımı olmakta hemde emilim kusuru oluşturulmaktadır.

Obezite Cerrahisi geçirmiş hastalarda oluşan komplikasyonlara müdahale etmek ve/veya ilerleyen yıllarda tekrar geri kilo alımı sonrası farklı bir obezite cerrahisi uygulamasının gündeme gelmesine revizyon cerrahisi denilmektedir.

Mide Balonu uygulaması cerrahi olmayan ve genel anestezi gerektirmeyen endoskopik bir tedavidir. Özellikle cerrahi tedaviyi düşünmeyen ancak diyet ve egzersizle yeterli kilo kaybedemeyen hastalar için uygun bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Tıbbi teknolojinin gelişmesiyle birlikte laparoskopik cerrahinin bir ileri aşaması olarak nitelendirilmektedir. Davinci Robotik Sistemi ile el titremesinin elektronik olarak ortadan kaldırıldığı bu yöntemde daha stabil ve net görüntü elde edilmektedir.

Bu ameliyat gastrik bypass ameliyatına benzemekle birlikte, farklı olarak daha fazla emilim kusuru oluşturarak kilo kaybı sağlamaktadır. Temelde hem yemek yemede azalma hem de ciddi düzeyde emilim bozulması yaratılarak kilo kaybı sağlanmış olur.

BariatrikLab Obezite Başarı Hikayeleri

Artık enerjimi güzel şeylere harcayabiliyorum, artık güzel hayaller kurabiliyorum

Zehra Işık,

Hayatım değişti, yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Kendime olan güvenim yerine geldi. Artık yeni biriyim.

Volkan Akyıldız,

Sakın başaramam demeyin , 'BAŞARACAKSINIZ' herkes gibi, bizler gibi.. yeterki kendinize 'İNANIN' !

Çiğdem Özcan,

BariatrikLab Basın

B