Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN

Obezite Cerrahisi Sonrası Tatlandırıcı Kullanımı

Obezite cerrahisi geçirdiyseniz doğru beslenme ve doğru egzersiz hayatınızın parçası olmalıdır. Obezite cerrahisi sonrası beslenmenizde şeker ve şeker içeren gıdalardan kaçınılmalıdır.

Şeker

Karbonhidratlar vucüdumuzda glikoza dönüşerek yakılırlar. Şeker çok fazla besin değeri içermeyen basit karbonhidratlardır. Şekerler doğal olarak besinlerde bulunmalarının yanı sıra neredeyse tüm işlenmiş gıdalara eklenmektedirler. Gıdaların şeker içeriğine dikkat etmeniz çok önemlidir bu yüzden etiket okumaya özen gösteriniz.

Özellikle gastric bypass hastaları şeker içeren gıdaları tükettikten sonra dumping sendromuyla karşılaşabilirler.

Dumping Sendromu

Dumping sendromu gastric bypass hastalarının %50 sinde karşılaşılan bir durumdur. Bu durum ishal, mide bulantısı ve krampla karakterizedir. Gıda mideden ince bağırsağa çok hızlı şekilde geçer ve hızlı sindirim süreci bağırsakları zorlar.

Bu durum genellikle kendiliğinden geçer ve tıbbi yardım gerektirmez ama hasta için kötü geçen bir süreçtir. Bu yüzden şeker ve şeker içeren gıdalardan kaçınınız.

Obezite cerrahisi hastalarında dumping sendromu yaşamamak için hastalar genellikle yapay tatlandırıcıyı tercih etme yoluna giderler.

Yapay Tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcıların amacı: tatlılıktan ödün vermeden şeker ve kalorinin azaltılmasıdır.

Yapay tatlandırıcıların şekere göre kaloriyi büyük oranda azalttığı doğrudur fakat yapay tatlandırıcıların birçok sağlık riski oluşturduğu da gerçektir.

Etiketleri okumak için zaman ayırınız. Etiketlerde şekersiz yazması ürünlerin kalorisiz olduğu anlamına gelmez. Bu yazılar genellikle yemeye teşvik etmek amaçlı yazılmıştır.

Tatlandırıcıyı seçerken dikkatli olmak gereklidir çünkü  Nutrasweet, equal, natrasweet gibi tatlandırıcılar aspartam içerir ve halüsinasyonlar gibi beyin tümörlerinin olası yan etkilerini taşıyabilirler.

Suklaroz Tehlikesi

Sukraloz için yapılan çalışmalar karaciğer ve böbrekleri büyütme etkisi olduğunu göstermiş, ishal, baş ağrısı ve mide ağrısı gibi yan etkileri olduğu gözlemlenmiştir.

Buna ek olarak sukraloz sağlıklı bakterileri öldürür. Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde hayvan bağırsağında yararlı bakterilerin  %50 oranda azaldığı gözlenmiştir.

FDA’nın hayvanlar üzerinde yaptığı araştırmada en güvenli tatlandırıcıyı Splenda olarak kabul etse de anlaşmazlıklar devam etmektedir. Deney hayvanı tavşanlarda kırmızı kan hücrelerinde azalma, erkeklerde kısırlık, böbrek hasarı ve spontan düşükler gözlemlenmiştir. Test edilen tavşanların %23’ü tedavi sırasında ölmüştür.

Obezite Cerrahisi Sonrası Tatlandırıcı Kullanımı

Obezite cerrahisi sonrası protein bazlı diyet önerilir. Diyetinizin şeker ve yağ içeriği düşük olmalıdır. Şeker ve şeker içeren gıdalardan kaçınırken yapay tatlandırıcılara dikkat ediniz.

Doğal sağlık bilgilerinin yazarı Dr. Joseph Mercola en iyi tatlandırıcının stevia olduğunu söylemektedir. Stevia bitkisel kökenli olup aspartam ve sukraloz içermez. Stevia PureVia ve Truvia olarak ticari isimleriyle temin edilebilir. Dünya sağlık örgütü ile ilişkili uluslararası bilim adamları stevia nın bu formlarının güvenli olduğunu bildirmektedir.

Marketlerde stevianın özütü satılmaktadır bunlar kullanım açısından daha pratik ve daha güvenlidir. Çay, kahve gibi şeker kullandığınız içecek ve yiyeceklerinizde şeker yerine tercih edebilirsiniz.