Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN

Obezite Ameliyatı Geçirenler için Vitamin ve Mineral Takviyeleri

Ameliyattan sonra barsaklarınız besinleri farklı bir şekilde emeceğinden, yaşamınızın geri kalanında geçirmiş olduğunuz ameliyat tipine göre farklılık göstermekle birlikte günlük vitamin ve mineral takviyesi almanız gerekmektedir. Ameliyattan hemen sonra vitamin takviyelerinin mideniz de bir tıkanıklılığa neden olmayacak şekilde çiğnenebilir, ezilebilir, çözülebilir ya da sıvı olmaları tercih edilmelidir.


Aşağıda GEREKLİ OLAN vitamin ve minerallerin bir listesi yer almaktadır:

1) Kalsiyum Sitrat: Günde en az 1500 mg Kalsiyum Sitrat almanız gerekir. KALSİYUM KARBONAT içeren ürünleri almayın. Bu ürünlerin etkin hale gelmesi için mide asidi gerekmektedir ve tüp mide ameliyatı geçirenler bu ürünleri iyi absorbe edemeyecektir.

2) Vitamin B12 ya da Vitamin B Kompleksi: Günlük olarak 500 mcg Vitamin B12 (dil atı türü – dilin altında çözünen) ya da günlük bir Vitamin B Kompleksi (dozu değişkendir) alabilirsiniz. Doktorunuzun önerisiyle aylık B12 iğneleri yaptırabilirsiniz.

3) Demir: Kansızlığı önlemek için demir takviyesi gerekli olursa 30 ila 40 mg saf demir almanız gerekecektir. İki ay sonra, günde 325 mg herhangi bir demir sülfat yeterli olacaktır. Kalsiyum, kahve, çay ve kola sodaları (kafeini alınmış ya da kafeinli) demir emilimine engel olabilir.

4) Multivitamin: Günlük olarak bir multivitamin takviyesi almanız önerilmektedir. Bu takviyeler başlangıçta çiğnenebilir ya da sıvı formda olmalıdır. 

Vitamin İpuçları:

  • Bulantıyı önlemek için vitamin ve mineralleri, özellikle de demiri boş bir mideye almayın.
  • Kalsiyumla demiri aynı anda almayın, en az 4 saat arayla alın.
  • Vitamin ve mineralleri çay, kahve ya da kola ile birlikte almayın.
  • Programa alışmak ve sisteminizi güçlendirmek için bu takviyeleri ameliyattan önce almaya başlamanız önerilmektedir.

Vitamin Eksikliği ve Sonuçları:

Kalsiyum Eksikliği: Zayıf ve kırılgan kemikler

Demir Eksikliği: Kansızlık, bitkinlik, uyuşukluk, enfeksiyon, yetersiz kan depolama, düşük kan sayımı

Vitamin B12 Eksikliği: El ve ayaklarda karıncalanma, sinir hasarı, yürüme zorluğu, felç, kansızlık