Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN
MİDE BALONU HAKKINDA BİLMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY

Mide Balonu

Mide Balonu Uygulaması
Nedir?

M

Mide balonu son yıllarda gittikçe popülerlik kazanan bir uygulamadır. Bu yöntemin en önemli avantajı, genel anestezi gerektirmeden endoskopik olarak gerçekleştirilebilmesidir. Mide balonunun iç hacmi, 400-700 cc sıvı veya hava ile şişirilmeye dayanıklıdır. Böylece mide hacmi küçüldüğünden, fazla gıda alımı engellenmektedir.

Uygulamanın tahmini süresi 10-20 dakikadır!

Hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur; işlem sonrasında 3-4 saatlik gözetim ve damar içi serum uygulaması sonrası hasta taburcu edilebilir.

Uygulama sonrası özellikle ilk 48 saatte bulantı, kusma ve kramp tarzı ağrılar gözlenebilir. Bu tür rahatsızlıkların giderilmesi için medikal tedavi uygulaması yapılır. Bu şikayetler geçicidir ve yaklaşık 1 hafta sonra hasta oldukça rahatlamış olacaktır.

Mide Balonu uygulaması cerrahi olmayan bir tedavidir!

Özellikle cerrahi tedaviyi düşünmeyen ancak diyet ve egzersizle yeterli kilo kaybedemeyen hastalar için uygun bir seçenektir. Bu uygulama süre açısından sınırlıdır. Mide balonunun midede kalış süresi maksimum 180 gündür (6 ay). Bu süreden sonra balonun çıkartılması gerekmektedir. Çıkartılma işlemi de endoskopik olarak gerçekleşmekte (10-20 dk) ve hasta 2 saat sonra normal aktivasyonuna dönebilmektedir.

Bu süre içinde hastalar fazla kilolarının %30-45’ini kaybedebilirler. Kilo kaybetmedeki başarı, hastanın uyumuyla yakından ilişkilidir. Uygulama sonrası hastalarda kalori kısıtlaması önerilmektedir (1000-1200 kcal/gün). Uygulamaya bağlı olarak fazla gıda alımı gerçekleşemeyeceğinden, bu kısıtlama çok rahat yapılmaktadır.

Eğer Mide Balonunun 180 günden fazla kalması isteniyorsa mutlaka değiştirilerek, yenisi mide içerisine yerleştirilmelidir. Bu uygulamayı düşünenlerin 6 aylık süre içinde yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmeyi hedeflemeleri gerekmektedir.

Mide balonu uygulamasına bağlı komplikasyon çok nadirdir. Literatürde bazı hastalarda balon reddi ve çok nadir balonda delinme bildirilmiştir. Böyle bir durumda balonun endoskopik olarak çıkartılması gerekmektedir.

BariatrikLab Mide Balonu Prosedürü

Mide Balonu uygulaması kararı vermiş olduğumuz hastalarda uygulama öncesi mutlaka BariatrikLab Beslenme Uzm. larımız ile görüşme sağlanmaktadır. Uygulama sonrasında ise belli aralıklarla hastamıza özgü beslenme ve egzersiz planı yapılarak balon çıkartılıncaya kadar olan 6 aylık süre içerisinde hastamız takip edilerek maksimum kilo kaybı sağlanması hedeflenmektedir.

Mide Balonu Hakkında
Merak Edilenler

?

Mide Balonu Kimlere Uygulanabilir?

Endoskopik Mide Balonu uygulaması genel anestezi gerektirmeyen ve hastanede yatışa gerek olmayan bir uygulamadır. 18-65 yaş (deneyimli merkezler tarafından 18 yaş altı, 65 yaş üstü uygulamalar da yapılabilir). VKİ 30 kg/m2’den büyük veya VKİ 27-30 kg/m2 olup eşlik eden hastalıkların bulunması (hipertansiyon, iskemik kalp hastalığı, Tip 2 diyabet, uyku apnesi, eklem rahatsızlıkları) durumunda uygulanabilir. Ayrıca obezite cerrahisi için yüksek risk taşıyan aşırı morbid obez hastalarda (VKİ 50 kg/m2’den büyük) obezite cerrahisine (tüp mide, gastrik bypass, duedonal switch) hazırlamak amacıylada uygulanabilmektedir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanmaz?

Mide Balonu uygulaması daha önce mide ameliyatı geçirmiş kişilere, mide de ülseri bulunanlara, ağır reflü şikayeti bulunan ve mide fıtığı 5 cm'nin üzerinde olan kişilere, sürekli olarak asprin tarzı kan sulandırıcı kullananlara ve gebe olan kadınlara uygulanaması pek uygun değildir. Mevcut sağlık durumunuz hekiminiz ile paylaşıldıktan sonra uygulama hakkında daha doğru bir karar vermek yerinde olacaktır.

Mide Balonu İle Ne Kadar Kilo Kaybedebilirim?

Mide Balonu'nun mide de kalış süresi 6 (altı) aydır, dolayısıyla bu bir geçici uygulamadır, mutlaka süre dolduktan sonra endoskopik olarak çıkartılması gerekmektedir. Bu süre içerisinde kilo kaybını artırabilmek için kalori kısıtlayıcı bir diyet ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilebilmesi içinde davranış tedavisi gerekmektedir. Bu kurallara uyan kişilerde altı aylık sürenin sonunda fazla kilolarının %35-50 arasında kilo kaybetmeleri mümkündür. BariatrikLab ekibi tarafından mide balonu uygulaması sonrası beslenme takibi ve psikolojik destek ile kilo kaybının artırılması için gerekli takip düzenlemeleri yapılmaktadır.

Hang Tip Mide Balonunu Tercih Etmeliyim?

Mide Balonu sıvılı ve havalı olmak üzere iki tipten oluşmaktadır. Bir grup balonlar hava ile şişirilmekte, bir grup balonlar ise sıvı ile şişirilmektedir. Bu gün için FDA tarafından Amerika Birleşik Devletlerinde onay verilen iki tip mide balonu bulunmaktadır ve bunların ikiside SIVI enjeksiyonlu balonlardır. Sıvı enjeksiyonlu balonların en önemli avantajları balon ile ilgili bir problem olduğunda enjekte edilen renkli sıvının idrardan fark edilmesi ile gerekli önlemlerin hızlıca alınabilmesini sağlamaktadır. Gene FDA tarafından bu balonların maksimum kalış süreleri 6 ay olarak belirlenmiş olup daha uzun süreli kalışlar için balonun değiştirilmesi önerilmektedir. BariatrikLab ekibi olarak bizde FDA onaylı sıvı enjeksiyonlu ORBERA balonunu kullanmaktayız. Balon uygulamalarımız ile ilgili Prof. Dr. Halil Coşkun tarafından uluslararası tıp literatüründe yayımlanmış birçok makalemiz bulunmaktadır.

Mide Balonunu Tekrar Uygulanabilir mi?

Mide Balonu mide içerisinde 6 ay (180 gün) kalmaktadır ve endoskopik bir uygulamadır. Bu uygulama ve çıkartılma anında genel anesteziye ihtiyaç yoktur, sedoanaljezi dediğimiz 10-20 dklık uyku hali sağlanarak işlem yapılmaktadır. Balonun süresi dolduktan sonra mutlaka çıkartılması önerilmektedir. Aksi taktirde balon dış çeperinde mide asidinden dolayı problem oluşarak istenilmeyen komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Balonun tekrar uygulanması mümkündür, bunun için çıkartılma işlemi sırasında mide kontrolü yapılır ve uygunsa aynı anda balon yenisi ile değiştirilerek uygulanabilir. Ayrıca balon çıkartıldıktan herhangi bir zaman dilimi geçtikten sonrada uygulanması mümkündür.

BariatrikLab Obezite Başarı Hikayeleri

Artık enerjimi güzel şeylere harcayabiliyorum, artık güzel hayaller kurabiliyorum

Zehra Işık,

Hayatım değişti, yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Kendime olan güvenim yerine geldi. Artık yeni biriyim.

Volkan Akyıldız,

Sakın başaramam demeyin , 'BAŞARACAKSINIZ' herkes gibi, bizler gibi.. yeterki kendinize 'İNANIN' !

Çiğdem Özcan,

Daha fazla sorunuz var ise.

      Siz sorun, uzmanlarımız yanıtlasın.
Tedavi Yöntemlerimiz ve Uzman Görüşlerimiz İçin Youtube Kanalımızı Ziyaret Edin.