Obezite ameliyatları sihirli bir değnek değil, muhteşem bir araç. Bu aracı kullanmak için de biz BariatrikLab ekibi olarak olabildiğince destekle, tecrübeyle ve uzmanlıkla sizlerin yanınızdayız.

İletişimBizi Takip Edin

RANDEVU: 0532 054 00 49 / 0212 240 16 66

EN
Gastrik Bypass Ameliyatı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Gastrik ByPass

Gastrik Bypass Ameliyatı
Nedir?

G

Bu ameliyatta ilk olarak mide hacmi küçültülmekte ve böylece hastanın alabileceği yiyecek miktarı azalmaktadır. İkinci olarak, ince bağırsakta katedilen yol kısaldığı için besinlerin emilimi azalmaktadır. Gastrik bypass ameliyatı mide hacminin küçültülmesinin yanı sıra gıdaların emilimini de etkileyerek, vücuda faydalı olmadan atılmasını sağlamaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Tipleri Nelerdir?

Dünyada sıklıkla 2 tip Gastrik Bypass ameliyatı teknik olarak uygulanmaktadır.

  1. Roux en Y Gastrik Bypass (RYGB)
  2. Mini Gastrik Bypass (MGB)

Gastrik Bypass sonrası ortalama 18-24 ay içinde hastalar fazla kilolarının %65-80’nini kaybetmektedir. Diğer taraftan ameliyat sonrası yeni beslenme alışkanlığına daha kolay uyum dönemi geçirilmektedir.

Roux en Y Gastrik Bypass (RYGB) Ameliyatı Nedir?

RYGB ameliyatı 2 şekilde etki göstermektedir:

  1. Mide hacmi küçültülerek gıda alımı azaltılmaktadır (mide hacmi yaklaşık 25-30 ml büyüklüğündedir).
  2. Midenin büyük bölümü, 12 parmak bağırsağı ve ince bağırsağın bağlangıç kısmı devre dışı (bypass) bırakıldığından, yenilen gıdaların emilimi engellenmektedir.

Normalde, besinler yemek boru-sundan doğrudan mideye gelir ve oradan ilerleyerek 12 parmak bağırsağına geçer. Daha sonra ince bağırsakta ilerleyerek kalın bağırsağa geçer ve oradan da dışarı atılım gerçekleşir. RYGB uygulamasında mide, işaretli yerden stapler denilen özel aletlerle kesilip dikilerek yaklaşık 25-30 ml hacimli yeni mide poşu oluşturulur.

Mini Gastrik Bypass (MGB) Ameliyatı Nedir?

Mini Gastrik Bypass ile kilo verme mekanizması tıpkı RYGB’deki gibidir. Ancak burada ameliyatın yapılışı açısından bazı teknik farklılıklar bulunmaktadır. MGB’nin en önemli avantajı, teknik olarak daha kolay uygulanabilir ve ameliyat süresinin daha kısa olması şeklinde yorumlanmaktadır.

BariatrikLab Gastrik Bypass Ameliyatı Prosedürü

Gastrik Bypass Ameliyatı kararı verilmiş tüm hastalarımızda detaylı bir ön inceleme (kan tetkikleri, endoskopi, solonum fonksiyon testi, anestezi vd) sonrasında Bariatrik Beslenme Uzm. larımız tarafından görülerek ameliyat öncesi eğitime alınırlar. Ameliyat sonrasında beslenme ve cerrahi takipleri düzenli olarak kendilerine bildirilerek yakın bir izlemde olmaları sağlanır. Ayrıca tüm hastalarımıza psikolojik destek ihtiyaç halinde merkezimizce sağlanır. İlk yıl 1,3,6,9 ve 12. aylarda, ikinci yıl 18,24. aylarda kontrol sağanırken, üçüncü yıldan sonra yıllık takipler ile tüm hastalarımıza desteğimiz devam etmektedir.

Gastrik ByPass Ameliyatı
Hakkında Merak Edilenler

?

Gastrik Bypass Tipleri Nelerdir?

Gastrik Bypass ameliyatı dünydada yaygın olarak uygulanan zayıflama cerrahisi ameliyatlarından bir tanesidir. Gastrik Bypass ameliyatının uygulama şekli dünyada iki tip şekilde anılmaktadır. Bunlar Roux en Y Gastrik Bypass ve Mini Gastrik Bypass ameliyatıdır. Her iki ameliyatın da kilo verdirme mekanizması birbiri ile aynıdır. Temelde hem küçültülmüş mide ile az miktarda gıda alımı, diğer taraftan ince bağırsağın mide ile yeni bağlantı yapılarak yenilen gıdaların emiliminin engellenmesi ile karakterizedir. Dolayısıyla iki farklı tipin yapılması teknik farklılıklar olup aslında hastalarımız açısından çok farklı bir durum söz konusu değildir. Burada önemli olan nokta ameliyatı yapacak cerrahın, yapacağı ameliyat tipi ile ilgili hastaları önceden bilgilendirerek, bu konunun kendilerine detaylı aktarımı olmasıdır.

Gastrik Bypass Yaptırmanın Riskleri Var Mıdır?

Gastrik Bypass ameliyatı yüksek kilolu hastalarımızda uygulandığı için bu ameliyatın öncesinde ve sonrasında ameliyata bağlı birtakım komplikasyonlarla karşılaşmak da bazen olasıdır. Özellikle bu ameliyatta anestezi ve emboli riskine karşı birtakım tedbirlerin alınması, ameliyatın kendi içerisinde özellikle teknik gereği kesilen doku parçalarında kanama, kaçak ve diğer bazı problemler, ameliyattan sonra da emboli ve ameliyat sonrası solunum problemleri ile karşılaşmak söz konusu olabilir. Ancak iyi hazırlanmış olgularda bu tip komplikasyonlar son derece düşüktür.

Gastrik Bypass Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Gastrik Bypass ameliyatı obezite cerrahisinde kullanılan son derece etkili cerrahi yöntemlerden bir tanesidir. Gastrik Bypass ameliyatı, vücut kitle indeksi 40kg/m2 üzerinde bulunan ve vücut kitle indeksi 35-40kg/m2 arasında olup özellikle tip 2 diyabet, hipertansiyon ve uyku apne sendromu gibi olguları bulunan hastalıklarda uygulamaktayız. Gastrik Bypass ameliyatının en önemli başarısı, özellikle kilo vermenin yanı sıra, tip 2 diyabet rahatsızlığında da başarılı sonuçlar vermesidir. Gastrik Bypass ameliyatı özellikle tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apne sendromu gibi metabolik hastalıkları bulunan kişilerde son derece faydalı olmaktadır.

Gastrik Bypass İle Ne Kadar Kilo Vermek Mümkün?

Gastrik Bypass ameliyatı son derece etkili kilo kaybettiren cerrahi yöntemlerden bir tanesidir. Bu ameliyat sonrasında ameliyatın mekanizması gereği hem mide hacmi küçüldüğünden, hem de ince bağırsaklar üzerinde emilim problemi yaratıldığından kilo kaybı ameliyattan hemen sonra başlamakta ve son derece de etkili kilo kaybedilmektedir. Birinci yılın sonuna doğru, Gastrik Bypass geçirilmiş olgularda fazla kiloların yüzde 80 - 85'inin kaybedilmesi mümkündür. Bu ameliyatın 18. ayından sonra hastalarımızın artık kilo vermesini beklememekteyiz. Diğer ameliyatlarda olduğu gibi, bazı olgularımızda ikinci yıl, bazılarında ise üçüncü yıllarda yine düşük oranlarda geri kilo alımı ile karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden bu hastalarımızın ameliyattan sonraki beslenme düzenlerine uyumu son derece önemlidir.

Gastrik Bypass Geçiren Biri Nelere Dikkat Etmeli?

Gastrik Bypass ameliyatından sonra vitamin ve mineral takviyeleri alınmadığı zaman bu hastalarımızda bazı vitaminlerde ciddi azalma ve buna bağlı olarak birtakım problemlerle karşı karşıya kalmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle hastalarımızın bu ameliyattan önce bu konuda mutlaka bilgilendirilmesi ve ameliyat sonrası takiplerinde özellikle vitamin, protein ve mikroelementlerin alınması konusunda son derece hassasiyet gösterilmeli, bu şekilde hastalarımızı takip ederek kontrol altında tutmamız gereklidir.

BariatrikLab Obezite Başarı Hikayeleri

Artık enerjimi güzel şeylere harcayabiliyorum, artık güzel hayaller kurabiliyorum

Zehra Işık,

Hayatım değişti, yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Kendime olan güvenim yerine geldi. Artık yeni biriyim.

Volkan Akyıldız,

Sakın başaramam demeyin , 'BAŞARACAKSINIZ' herkes gibi, bizler gibi.. yeterki kendinize 'İNANIN' !

Çiğdem Özcan,

Daha fazla sorunuz var ise.

      Siz sorun, uzmanlarımız yanıtlasın.
Tedavi Yöntemlerimiz ve Uzman Görüşlerimiz İçin Youtube Kanalımızı Ziyaret Edin.